RSS Nedir

Rss çeşitli internet siteleri tarafından yayınlanan haber vb. içeriğin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine olanak sağlayan yeni bir içerik besleme yöntemidir. RSS Real Simple Syndication, RDF Site Summary veya Rich Site Summary (Zengin Site Özeti) kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. XML biçiminde olan RSS dosyaları ilk olarak NetScape firması tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. RSS dosyalarının kullanımı her geçen gün artarak yaygınlaşmaktadır.

RSS yönetimini destekleyen sistemlerin hazırladıkları XML biçimli dosyalara bir çok programla erişmek mümkündür. XML okuyucusu olan bu programlar, web gezgini veya e-posta istemcisi olabileceği gibi sadece RSS içeriği izlemek için hazırlanan masaüstü programları da olabilir.

Genel olarak RSS verilerini, XML dosyaları oldukları için tarayıcı içerisinden görebilirsiniz. Ancak sayfayı devamlı yenilemek ve RSS verilerini bu şekilde izlemek çok da verimli bir yöntem değildir. Bunun için pek çok insan, bazı RSS istemcileri kullanarak RSS verilerini takip eder. RSS veri toplayıcıları, RSS verilerini toplamanız ve takip etmeniz için uygun arabirim sunar.

SGK RSS servisinden yararlanmak için bilgisayarınızda bir RSS okuyucu programına sahip iseniz, aşağıda verilen bağlantıları
RSS okuyucu programınıza kayıt etmeniz yeterlidir.

SGK Haberler için tıklayınız
SGK Duyurular için tıklayınız